Bize Yazın
Ressamlar / AHMET BURAK HALICI
AHMET BURAK HALICI
1990 Ankara doğumluyum,Ankara da doğdum ve büyüdüm. Küçük yaşlarda elime gecen kağıt kalemler ile başladı resim hikayem.. Lise çağlarında graffiti ile tanıştım ve korkusuzca, içimizdeki graffiti tutkusu ile sokakları boyamaya başladım.13 yıldır sokak sanatı ve graffiti ile ilgileniyorum.
 
Liseden sonra 2010 yılında Selçuk Üniversitesi resim bölümüne başladım. Başarılı okul hayatımdan sonra 2014 yılında aynı üniversitede yüksel lisans için hak kazandım. Türkiye de duvar resimleri ve graffiti üzerine tez yazıyorum. Bi oda sanat adını verdiğim atölyem ve ekibim ile sanat adına çalışmalar ve iç mekan dekorasyonu yapıyorum.
 
SANAT ANLAYIŞI: 
 
Uzun yıllardır sokaklardayım. Sokak sanatı ve graffiti ile yakından ilgileniyorum. Bu zaman diliminde, sokağın her rengine şahit oldum. Sokak, insanların kendini ifade edebildikleri en doğal ortam, insanları ayırt etmeden her birini aynı alanda buluşturabilen bir yapıya sahip. Açıkçası sokaktaki her bir nesnenin, sokağa değer verdiğine inanıyorum. Bu nedenle resimlerimde sokağı ve sokakta yaşanmışlıkları ele alıyorum.  Duvarın o lekeli, kirli ve paslı dokusu, resimlerimde kendini daha farklı, renkli bir yere bırakıyor. Gündelik yaşantımızın bu karamsar yüzüne dayalı, daha sıcak, sevimli ve mizahi resimsel olarak bakıyorum.
 
Sokak, insanların kendini ifade edebildikleri en doğal ortam, insanları ayırt etmeden her birini aynı alanda buluşturabilen bir yapıya sahip.  Benimkisi  sokaktaki duvarın, taşın, toprağın  üzerindeki çiziklerle andaç yaratma hayalidir. Benim için sokakta yerde bulunan bir çöpün bile bir değeri vardır. Onun kendine özgün rengi, sokağa ve benim sanatıma bir değer verdiğine inanıyorum. Kısacası sanat çok yakınınızda, tek yapmanız gereken pencereden dışarı bakmak.
 
Erkin Koray Ankara'nın kaldırımlarından bahsederken çok romantiktir.
 
‘Bunu yaşayan bilir, taş tastir. Oraya kafanı koyduğunda anlarsın’
 
© 2016 NewAge Collection. Tüm hakları saklıdır.