Bize Yazın
Ressamlar / ÇAĞLA SEL
ÇAĞLA SEL
120 x 110 cm, tuval üzerine yağlı boya

Sanatı, insanın bir zamanlar yaşamış olduğu duyguları kendinde canlandırdıktan sonra, aynı duyguyu başkalarına da hissettirebilmesi için kullanılan bir araç olarak, yaratıcılığın ve hayal gücünün bir ifadesi olarak görüyorum.Sanat, sadece bir el becerisi ve teknik bir hüner değil. Biz sanata daha büyük bir önem atfediyoruz. Çünkü genel yaygınlığıyla ve sanatçının ifade ettiği duyguları başkalarına geçirebilmesiyle insan duygularını biçimlendiren, oluşturan ve geliştiren şeydir sanat.
 
Sanat, bilgiyi de kullanarak özūnde etik ve estetikle birlikte gerçeǧe giden yolun araştırılmasıdır bence. Bu araştırma, bilimsel araştırmadan daha çok haz veren, daha kolay anlaşılan bir yöntemdir. Bu arzu, yaşamın temel unsuru, elemanı gibi, neredeyse özü. Bu nedenle sanatsal üretim de, bilimsel üretim de, felsefi üretim de arzunun dışında düşünülemez.
 
Kısacası küreselleşen dünyamızda da yaşadığımız psikolojik ve sosyal bunalımlara en iyi çözümün sanat olduğunu düşünüyorum ve bana göre yaşamı yüceltmek ve anlamlı kılmak sanatla olanaklıdır.
 
Ben  1994 yılında istanbulda doğdum. Şuanda Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Resim Bölümü lisans eğitimime devam ederken ürettiğim sanat yapıtlarında, yabancılaşma kavramını, kişiyi yaşadığı gerçeklikten uzaklaştıran ve kişiyi yabancı hale getiren sırt dönme eylemi ile yorumluyorum.
 
Yabancılaşma, içinde bulunulan duruma ve insanlara karşı kayıtsız kalma, göz göze gelmekten kaçma ve bıkkınlık duymak gibi tepkilere yol açar. Bunları göz önünde bulundurarak resimlerimde, kendi kimliğimden bir şeyler kattığım bir figürü yarattığım gerilimli mekânlara yerleştirerek, gündelik gerçeklik boyutunun dışında bir algı yaratmayı amaçlıyorum.

Objelerin düzenleri ve düzensizlikleri ile bu mekanlarda bir olay yaşanmış veya yaşanacakmış gibi gerilimli bir atmosfer betimliyorum.
 
© 2016 NewAge Collection. Tüm hakları saklıdır.