Bize Yazın
Ressamlar / EKREM TEMİZER
EKREM TEMİZER
1988 yılında İstanbul'da doğdu. 2009 yılın da Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nü kazandı. Burada iki yıl eğitim gördükten sonra 2011 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'ne geçiş yaptı. Buradan 2014 yılında mezun oldu. 2015 yılında Dumlıpınar Üniversitesi Birleşik Sanatlar Bölümü'nde yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Birçok karma sergi ve sanatsal etkinliklerde yer almıştır. Halen kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.
 
Sergiler;  
 
2016 Beylikdüzü Belediyesi 3. Uluslar arası Resim Çalıştayı, İSTANBUL
2016 Akdeniz Galeri, Karma sergi, ANKARA                                                                                                                                         2015 Beylikdüzü Belediyesi 1.ci Ulusal Resim Çalıştayı sergisi, İSTANBUL
2015 7. Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi Sergisi, ANKARA                                                         
2015 Değartlab, Workshop, ESKİŞEHİR                                                                                               
2015 GaleriM Sanat Galerisi, Karma, ANKARA
2014 İmagane Arte Fiera, Reggio Emilia İTALYA
2014 Şefik Bursalı Resim Yarışması sergileme, Devlet Resim Heykel Müzesi, ANKARA
2013 Peker Sanat Ödülleri, Sergileme, ANKARA                                  
2013 AG Sanat Galerisi, Karma, ANKARA
2013 Çağdaş Sanatlar Müzesi, Karma, ESKİŞEHİR
2012 Artist 2012/22. Uluslararası İstanbul  Sanat Fuarı, Karma, İSTANBUL
2010 Mülteci, UNCHR-BM  Mülteciler Yüksek Komiserliği, Ankara
 2010 Türkiye’m, Çorlu Kültür Sanat  Derneği, TEKİRDAĞ                                                                  
 
Ekrem TEMİZER in sanat anlayışı üzerine sayın Necla YILMAZ ŞEKER'İN yazısı ;        
                       
Suret ve form bedende asla birbirlerinden ayrılmazlar. Ekrem Temizer formdaki suretleri farklı farklı ele almaz. Portrelerinde ve kurduğu kompozisyonlarda biçimi bozmadan yoğun devinimleriyle varlığı benliğiyle özdeştirerek ifade etmeye çalışır. Kendi deyimiyle bakışlardan aldığı ipuçlarını takip ederek aslında kendi analizini söyle tuvalde. Renk katmanlarıyla idaelize imgelerden sıyrılarak yeni bir karmaşa oluşturur. Bu karmaşadan güçlü, hareket eden, tamamen özerk bir karakter yaratır. Sanatçının fırça darbeleriyle oyunları: Bu hareketi temsilendir. Ve sık sık dizgeyle kişinin bilincini sorgulayarak tüm ifadeyi ele geçirebilir. Bedendeki bellek kırıntıları, tüm birikimler Temizer’in belleğinde değişerek farklı bir dokunuşa evrilir; biçime yansır. Adeta kendi yaşantısına  (topluma)rehberlik eder. Kişiliği belirleyen ortak bilinç dışının içinde gölge(suret)önemli bir arketiptir der piskoloji. Bu bağlamda sanatçının problematiği biçime dokunmadan renk ve özle oynamak, iç sesi baskılamak bedenin (toplumun)arketiplerini geride bırakarak hayatı yeniden yapma eylemidir.
 
© 2016 NewAge Collection. Tüm hakları saklıdır.